מערכת גילוי אש נחשבת למערכת חשובה ומהותית בכל מקום ציבורי והיא למעשה מספקת את מלוא הבטיחות של כל חלל מפני שריפות. החוק מחייב להחזיק מערכת גלאי עשן בכל מקום ציבורי שמכיל כמות מרובה של אנשים. מערכת כזו יכולה להיות גם בבית פרטי או בעסק ולרבות במקומות ציבוריים הומי אדם כמו בנייני מגורים, מלונות, אולמות אירועים, קניונים, מסעדות מוסדות וכו'. באמצעות מערכת גלאי זו יהיה ניתן למנוע מלהבה מזערית שעלולה להתלקח, להוות סכנה ונזק גדול לרכוש ולבני אדם. כיצד פועלת מערכת גילוי אש? ואיך היא מתריעה בזמן אמת? הכל במאמר הבא

לגלות את האש לפני ההקחות


רוב האוכלוסייה תוהה לגבי מערכת גילוי - כיצד היא מונעת שריפה? כל שריפה תתחיל מלהבה קטנה, כשהשריפות הגדולות מתפרצות כשלא מצליחים לגלות אותן כבר בשלב מוקדם. במידה ומגלים את הלהבה הקטנה עוד בטרם היא מתחילה להתפשט, ניתן למנוע אסון כבד ולהצליח לכבות אותה. ללא מערכות גילוי אש, הגילוי יהפוך להרבה יותר קשה והנזק יהיה בלתי נמנעש

מה דרכי הפעולה של מערכת גילוי אש בזמן שריפה?


כל מערכת גילוי אש בנויה מכמה חלקים כאשר החלק הנגלה יותר לעין הוא הגלאי עצמו. הגלאי בכוחו לקלוט כל סוג של עשן שנמצא בחלל, או בסמוך לו, בלי להבחין באיזה עשן מדובר - שריפה, סיגריה, או עשן שמגיע מסיר בישול. יש גלאים שנחשבים למתקדמים והם מסוגלים לזהות את העלייה של הטמפ' בחלל ובאופן הזה הם מיד שולחים התראה על הנתונים שזיהו. הגלאי שולח את כל המידע בשוטף לרכזת שיודעת לפענח אותו וכך הוא מתריע מבעוד מועד. גלאים אחרים מזהים את העשן באמצעות קרן לייזר שמופיעה דרכם וכאשר העשן מצליח להגיע לגובה של הקרן, שזה גובה שאמור לעורר חשד, מיד נשלחת התראה על חשש לשריפה. גלאים אחרים חדשניים במיוחד מצליחים לקלוט את האור שבוהק מבעד הלהבה שפורצת, הם סורקים את כל החלל וכך מצליחים להתריע מבעוד מועד לרכזת על חשד לשריפה.

מה האמצעים לכיבוי השריפה באמצעות מערכות אלו?


החלק החשוב ביותר לאחר הגילוי הוא איך מצליחים למנוע את השריפה באמצעות המערכות הללו. לאחר שהתראה על שריפה מגיעה ישירות אל הרכזת שמקבלת קריאות, רכזת הכיבוי קולטת את כל הנתונים משלל הגלאים ומעבדת אותם במידי. בהתאם לעיבוד שהיא מבצעת היא מחליטה האם הנתונים הללו מספקים דיו כדי לשלוח התראה בדבר שריפה לכיבוי האש, או שהיא קובעת על פי הנתונים שקיבלה, כי מדובר בכלל בסיגריה או תנור בישול.
במידה והרכזת זיהתה על פי הנתונים שקיים חשד לשריפה אמתית, היא תתריע לכוחות כיבוי אש ותפעיל את האזעקה ואת אורות החירום. הרכזת תציין איזה גלאי שלח את הנתונים המחשידים על שריפה, או שתסמן באיזה אזור פרצה האש.