ישנו פתגם עממי מפורסם האומר כי הפיקח יודע לצאת מצרות שהחכם לא היה נכנס אליהן מלכתחילה. בכל הקשור לתחום כיבוי האש, נראה כי הפתגם הזה עובד שעות נוספות. הכוונה היא לכך שהרבה יותר קל למנוע שריפה או לכבות אותה סמוך מאוד לרגע שבו התפרצה, מאשר לנסות להתמודד עמה אחרי שכבר התפשטה ברחבי הבניין. זוהי הסיבה בגינה ישנה חשיבות עליונה להתקנת מערכות גילוי אש במבנים מסחריים, ציבוריים ובמבני מגורים, בדגש על בניינים ישנים.

חשיבות מיוחדת להתקנת מערכות גילוי אש


חשוב למנוע שריפות או לכל הפחות לאתר שריפות מוקדם ככל האפשר בכל מבנה באשר הוא, ללא קשר לשנה שבה הוא נבנה. עם זאת, רבים לא מודעים לכך, אבל מאות אלפי ישראלים מתגוררים כיום במבנים ישנים שרמת בטיחות האש שלהם נמוכה מאוד ואינה מספקת, בהתייחס לסטנדרטים המודרניים המקובלים בתחום זה. הסיבה לכך היא שישנם עדכונים חשובים ומשמעותיים שהוכנסו לתקנות התכנון הבנייה רק בשנת 1980. לכן, מבנים שהוקמו לפני שנה זו, לא נבנו בהתאם לתקנים המודרניים. כך, לדוגמה, כיום לא ניתן להקים רב קומות מבלי לדאוג לכך שיכלול שני חדרי מדרגות, ישנן הנחיות ספציפיות הנוגעות לפתחים לשחרור עשן ובנוסף, במבנים המודרניים נעשה שימוש בחומרים שונים המכילים מעכבי בעירה. לרוע המזל, במבנים כה רבים ברחבי הארץ ניתן למצוא עדיין, למשל, ארונות חשמל העשויים מעץ.

כיצד ניתן להתגונן מפני שריפה?


ישנן דרכים רבות שבהן ניתן למזער את הסיכוי לשריפה ולנזקים שמקורם בהתפשטות העשן במבנים ישנים. בין היתר מדובר בהתקנת מערכות כיבוי אש או העשרת המערכות הקיימות בציוד חדש ושמירה על תחזוקת הציוד, התקנת פתחים לשחרור עשן בחדרי המדרגות, איטום חללים שבהם עוברים צינורות, החלפת הארונות בחדר המדרגות לארונות חדשים בהתאם לתקנים המקובלים כיום ועוד. לצד כל זה חשוב בראש ובראשונה להצטייד במערכות לגילוי אש, עשן ודליפת גז בישול. המערכות המודרניות מבוססות על חיישנים מסוגים שונים בדגש על גלאי יניקה, גלאים פוטואלקטריים, גלאי לייזר ועוד. ישנן מערכות גילוי אש המפעילות באופן אוטומטי מערכות גילוי אש, ישנן מערכות המתריעות לגורמים הרלוונטיים על פרוץ השריפה וישנן המשלבות בין שתי הפעולות (הפעלת מערכות כיבוי במקביל להתרעה לגורמים הרלוונטיים). מאחר שאין תקנה אחידה בנושא, חשוב ביותר לפנות לחברה מתמחה המספקת שירותי התאמה של מערכות גילוי אש לבניינים ישנים, תוך מתן עדיפות לחברה המספקת בנוסף שירותי התקנות ותחזוקה של מערכות אלה.

התאמת והתקנת מערכות גילוי אש בבניינים ישנים

לקבלת פרטים נוספים בנושא מערכות כיבוי אש או מערכות גילוי אש ולקביעת מועד לפגישת ייעוץ ללא התחייבות, אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם אנשי המקצוע המומחים של קבוצת אלפיין סיסטמס בטלפון מספר 072-3251558