נושא הבטיחות הינו בעל חשיבות עליונה ונלקח בחשבון בתכנון כל מבנה שנועד למגורים או לשהיית אנשים. נושא השריפות במבנים מעסיק רבות רשויות שונות, ובמבנים ציבוריים ומסחריים רבים יש צורך בהתקנת מערכות תקניות שתפקידן הינו גילוי אש, התרעה, חיוג מהיר וכיבוי אוטומטי. הדרישה הזאת מהווה, במקרים רבים, חלק בלתי נפרד ממתן רישוי לעסק. הגוף שאחראי על בדיקת המבנה ומערכות המיגון וההתראה מפני אש הוא שירותי הכבאות. ישנו מבחר גדול של מערכות לגילוי אש, וכולן מתחילות להתריע על שריפה אפשרית בעת גילוי עשן באמצעות גלאי עשן רגישים שמותקנים בהן.

שחרור עשן טבעי דרך חלונות ופתחים


כאשר מתחוללת שריפה בתוך מבנה, נוצר עשן סמיך שמקשה על הראיה ועל הנשימה. רבים נפגעים מקשיי נשימה מהעשן שחודר לריאות, ובמקרים חמורים הדבר אף מוביל למוות. יש צורך לסלק את העשן במהירות וניתן להתקין מערכות לשחרור עשן טבעי שתפקידן הוא לזרז את יציאת העשן מפתחים שונים במבנה. במערכת מודרנית יש רכזת מיוחדת שמהווה את המוח ותפקידה להתריע ולהפעיל את המנועים לפתיחת חלונות סגורים. ישנם מנועים שנועדו לפתיחת חלונות כנף וכאלו שיודעים לפתוח חלון קיפ.

מערכות ליניקת עשן


קיימים פתרונות נוספים לשחרור עשן והם פועלים על טכניקה של יניקת העשן באמצעות מפוחים והזרמתו בתעלות מותקנות אל מחוץ למבנה. פתרונות אלו מיושמים בחניונים, באולמות ייצור ואחסנה ובמבנים רבים אחרים. מערכות אלו מותקנות בהתאם לצרכי המבנה ולגודלו. ישנם מפוחים בגדלים שונים, ואת התעלות נהוג להתקין על התקרות ולמשוך אותם עד לפתחים גדולים שבקירות המבנה. שחרור עשן טבעי בעת שריפה מקל מאוד על פעילות כוחות הכיבוי. הוא מאפשר להם לראות טוב יותר את הנעשה בתוך המבנה ובכך מסייע להם לכיבוי השריפה ולהוצאת הלכודים.

מערכת לגילוי אש

כיבוי אש יעיל מתבצע כאשר הכוחות מגיעים במהירות למקום השריפה. מערכות גילוי אש מחוברות באופן אוטומטי לטלפונים של הרשות לכיבוי אש, וכך, יכולים לוחמי האש להגיע במהירות האפשרית למקום השריפה. המערכות כוללות מספר אלמנטים נוספים כדוגמת ספרינקלרים המותקנים על התקרות ותפקידם להתיז מים בצורה אוטומטית בעת גילוי שריפה. נזקי שריפה הינם קשים וחמורים ועלולים להגיע גם אל מבנים שכנים. גם אם מבנים אלו לא נפגעים מהשריפה עצמה הם יכולים לסבול מנזקי פיח ומנזקי עשן קשים.

קבלת שירות מקצועי


כל בעל מבנה ציבורי חייב לתכנן היטב את נושא הבטיחות מפני אש והדבר נועד לשם ביטחון המבקרים והאורחים בו וגם לצורך סיפוק דרישות הרשויות השונות. היות והנושא חשוב מאין כמוהו ויש לו גם משמעות לגבי ביטוח המבנה, הרי שכדאי להתקין מערכות לגילוי אש וכן מערכות לשחרור עשן טבעי בעזרתם של מתקינים מקצועיים ובעלי ניסיון.