צרו קשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ספרינקלרים

 
 
 
מערכת ספרינקלריםמהווה את אחד החלקים החשובים ביותר בכל מכלול של ציוד כיבוי אש. התקנת הספרינקלרים מחויבת על פי חוק במגוון רחב של בתי עסק ואף במבני מגורים או משרדים, בהתאם לתנאי השטח, גובה המבנה ועוד. במאמר זה נסביר אודות אופן הפעולה של הספרינקלרים וכן נפרט אודות היתרונות של מערכות אלה.
 
 
 
ספרינקלרים
 
 
 
 

כיצד פועלים הספרינקלרים?

 
הספרינקלרים או המתזים הם למעשה ציוד הקצה במערכת מסועפת של צינורות, שבדרך כלל מוסתרת מהעין שכן היא מוטמנת בקירות המבנה או בתקרה. בתוך הצינורות המרכיבים את המערכת, העוברים במקרים מסוימים לאורך כל הבניין כולו, זורמים מים בלחץ גבוה מאוד. הספרינקלרים הם למעשה השסתומים דרכם המים פורצים החוצה אם קיים צורך בכך. בניגוד לסוגים אחרים של ציוד כיבוי אש כמו למשל מטפי כיבוי, המופעלים באופן ידני, הספרינקלרים פועלים באופן אוטומטי.

כל מתז (ספרינקלר) מצויד בלוח זכוכית רגיש לחום וכאשר מתפרצת שריפה, לוח הזכוכית מתנפץ, השסתום נפתח והמים יוצאים החוצה ממערכת הצינורות בלחץ גבוה. יש לציין שישנם כמה סוגים של ספרינקלרים כמו למשל ספרינקלרים המשחררים קצף כיבוי במקום מים, ספרינקלרים היוצרים מסך מים המיועדים עבור מקומות רגישים במיוחד, מתזים יבשים המזרימים במקום מים אבקות מיוחדות או חומרים יבשים אחרים ועוד.
 

מהם היתרונות של הספרינקלרים?

 
היתרון המרכזי של ספרינקלרים הוא בכך שזוהי מערכת אוטומטית הפועלת ללא מגע יד אדם. לכן מדובר על פתרון מצוין עבור חללים שלא מאוישים 24 ביממה. בנוסף לכך, מדובר במערכת הפועלת באופן סלקטיבי. חשוב להבין כי התזת מים גורמת לנזק מסוים ולכן אם מדובר במערכת המותקנת במבנה בן חמש קומות, התזת מים בכל חמש הקומות בתגובה לדליקה שפרצה בחדר אחד, עלולה לגרום לנזק עצום לחינם.

לאור זאת, המערכת מתוכננת כך שרק הספרינקלר שחש בחום הגבוה, יישבר ויזרים מים. לאחר כיבוי השריפה, יש להתקין ספרינקלר חדש שכן לאחר שהשסתום נפתח, לא ניתן לעשות בו שימוש חוזר. עם זאת, כל יתר השסתומים במערכת לא דורשים החלפה. זוהי מערכת פשוטה מאוד ולכן הסיכוי לתקלות נמוך ביותר עד אפסי. בניגוד למה שרואים מדי פעם בסרטים, המערכת לא פועלת בתגובה לעשן סיגריות, אלא רק בתגובה לדליקה. בסך הכול מדובר באחד מאמצעי הכיבוי היעילים ביותר והחשובים ביותר שישנם כיום.
 

התקנת ספרינקלרים בהתאם להנחיות מכבי האש

 
התקנה של ספרינקלרים היא עבודה למומחים בלבד, שכן כל כשל במערכת ולו הקטן ביותר עלול לגרום לפגיעה מערכתית מסוכנת. אם אתם מעוניינים לקבל פרטים נוספים בנושא ואם אתם מעוניינים לתאם מועד לפגישת ייעוץ, אתם מוזמנים ליצור קשר עם המומחים של חברת אלפיין סיסטמס, העוסקת בתחום מערכות גילוי אש כבר שלושה עשורים.

אנשי המקצוע של החברה זמינים עבורכם בטלפון 072-325-1558 וכן באפשרותכם להשאיר את הפרטים שלכם בטופס "צור עמנו קשר" ונציגי השירות של החברה ישובו אליכם תוך זמן קצר.
 
 
תעודת הסמכה